Здійснення діяльності за відсутності позитивного висновку із оцінки впливу на довкілля заборонено

 

         Інспекторами Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) в ході заходів державного нагляду на територіях Запорізької та Херсонської областей виявлено факти здійснення суб’єктами господарювання господарської діяльності за відсутності позитивних висновків із оцінки впливу на довкілля. Дані дії суперечать вимогам Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

         За І півріччя 2021 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відносно посадових осіб суб’єктів господарювання складено 9 протоколів про адміністративне правопорушення за ч.1. ст.164 КУпАП. Матеріали для притягнення винних до відповідальності передані для розгляду відповідним судам. 

         За результатами  здійснення державного нагляду (контролю), посадовими особами екологічної інспекції надається припис про усунення виявлених порушень та зобов’язання отримати висновок державної екологічної експертизи або висновок оцінки впливу на довкілля.

 

         Одним із основних інструментів державного регулювання впливу на навколишнє середовище в Україні є оцінка впливу на довкілля (ОВД).

         Процедура ОВД регламентується Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» та низкою постанов Кабінету міністрів України: № 1010 від 13.12.2017 «Про затвердження критеріїв визначення планованої діяльності, яка не підлягає оцінці впливу на довкілля, та критеріїв визначення розширень і змін діяльності та об’єктів, які не підлягають оцінці впливу на довкілля»; № 1026 від 13.12.2017 «Про затвердження Порядку передачі документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля та Порядку ведення Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля»; № 989 від 13.12.2017 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань у процесі оцінки впливу на довкілля».

 



         Що оцінює ОВД? ОВД оцінює планову діяльність підприємства. Планова діяльність - це господарська діяльність, яка включає будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідацію (демонтаж) об'єктів, інше втручання в довкілля.

 

         Без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності забороняється провадження планованої господарської діяльності, експлуатація об’єктів, втручання в природне середовище і ландшафти. стаття 3 п. 4 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

         Перехідні положення Закону:

         У випадку, якщо суб’єктом господарювання зроблено висновок екологічної експертизи до введення в дію закону, то такий висновок зберігає чинність та має статус висновку з оцінки впливу на довкілля

         У випадку, коли суб’єкти господарювання отримали рішення про початок діяльності, то оцінки впливу на довкілля не потрібно.

         Проходження процедури оцінки впливу на довкілля складається з таких етапів:

         ¨визначення необхідності проведення ОВД;

         ¨направлення повідомлення про планову діяльність;

         ¨підготовка звіту з ОВД (відповідно до ст. 5,6,14 цього Закону);

         ¨громадське обговорення звіту з ОВД (відповідно до ст. 7,8,14 цього Закону);

         ¨отримання висновку з оцінки впливу на довкілля (відповідно до ст. 9 п. 3 цього Закону)

         ¨отримання рішення про провадження планованої діяльності з урахуванням висновку з оцінки впливу на довкілля;

         ¨післяпроектний моніторинг.

 

         Визначення необхідності проведення ОВД
         Якщо суб’єкт господарювання вирішив займатися певною господарською діяльністю і ще не отримав на це відповідних документів, йому варто переглянути ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та визначити чи така діяльність потребує процедури ОВД.

         Види діяльності, що потребують ОВД, поділено на дві категорії: «першу» та «другу».

         Для зручності надаємо перелік видів діяльності, що потребують ОВД визначений Законом України «Про оцінкувпливу на довкілля».

 

         Направлення повідомлення про планову діяльність
         Після з’ясування суб’єктом господарської діяльності необхідності проведення процедури ОВД, він має направити до територіального/центрального органу повідомлення про плановану діяльність, в якому будуть вказані характеристики планованої діяльності, соціально-економічний вплив, сферу, джерела та види можливого впливу на довкілля, належність до категорії, рівня деталізації інформації та ін.

 

         Підготовка звіту з ОВД
         Звіт з ОВД – документ в якому визначається характер, інтенсивність, ступінь небезпеки будь- якого впливу діяльності на стан довкілля і здоров’я населення.    

         Суб’єкт господарювання подає сформований з
віт та оголошення про початок громадського обговорення уповноваженому територіальному/центральному органу.

         Громадське обговорення
         Громадське обговорення звіту з ОВД здійснює уповноважений територіальний/центральний орган у формі громадських слухань та у формі отримання письмових зауважень і пропозицій. Повідомлення про початок громадського обговорення має бути оприлюднено на офіційному веб-сайті уповноваженого територіального/центрального органу.

 

         Висновок ОВД 


         Уповноважений територіальний/центральний орган видає висновок ОВД в якому визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість планованої діяльності, визначає умови її провадження.

         Висновок видається з урахуванням певних положень:

         → величини масштабів впливу (площа території та чисельність населення);

         → характеру впливу (опосередкований, кумулятивний, транскордонний, постійний,тимчасовий та ін.);

         → передбачених заходів, спрямованих на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення впливу на довкілля.

         Забезпечення в повному обсязі дотримання екологічних умов, передбачених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об’єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі видобування корисних копалин, використання техногенних родовищ корисних копалин, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження, прописане в ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Висновок є обов’язковим до виконання.

         Надзвичайно важливо при проходженні процедури ОВД визначити всі можливі впливи та їх наслідки для довкілля, розробити заходи щодо їх зменшення та запобігання, щоб убезпечити суб’єкт господарювання від можливих несприятливих дій контролюючих органів, штрафних санкції, негативної громадської думки при реалізації наміченої планованої діяльності.

 

         Важливо і те, що норми Закону безпосередньо забороняють проводити планову діяльність без ОВД і отримання позитивного рішення про здійснення планової діяльності.

         У разі здійснення діяльності за відсутності ОВД, можуть бути застосовані наступні санкції:

         1) Тимчасова заборона (зупинення) діяльності підприємства чи його окремих цехів, ділянок - до виконання встановлених у висновку по ОВД норм;

         2) Повне зупинення діяльності/експлуатації підприємства чи його цехів/ділянок/одиниць обладнання.

         При цьому рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємства приймається судом за позовом екологічної інспекції або інших осіб, права і інтереси яких порушені.

 

         Навіть після того, як ваша ОВД з'явився в офіційному реєстрі і у вас є позитивний висновок про можливість проведення планової діяльності - розслаблятися не можна. При здійсненні планової діяльності чітко виконуйте вимоги ОВД. 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці